Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne?

Kiedy przychodzi potrzeba upłynnienia części zasobów złota inwestycyjnego, warto wiedzieć gdzie najkorzystniej je sprzedać. Jeszcze parę lat temu najczęściej wybieranym sposobem sprzedaży był bank NBP. Instytucja ta zrezygnowała jednak ze skupu złota inwestycyjnego z rynku wtórnego wraz z początkiem 2013 roku. W związku z tą sytuacją trzeba szukać innych miejsc skupujących złoto.

Sprzedaż złota w lombardzie, u jubilera lub na giełdzie

Bardzo wiele osób decyduje się na oddanie złota inwestycyjnego do lombardu. Złote monety lub sztaby sprzedać można w nich praktycznie od ręki. Prowizje w lombardach są jednak bardzo wysokie, w związku z czym sprzedaż złota inwestycyjnego w tego typu punktach nie jest najbardziej opłacalną opcją. Równie wysokie marże nakładają zakłady jubilerskie. Nie opłaca się również sprzedawać złota inwestycyjnego na rynkach staroci oraz rozmaitych giełdach. Wystawianie złota w tłumie ludzi nie należy to bezpiecznych rozwiązań. Bardzo niska jest również szansa na to, że przypadkowy nabywca będzie w stanie zaoferować wysoką i satysfakcjonującą cenę za oferowane w ten sposób złoto.

Sprzedaż złota przez internet

Najwygodniejszą formą jest sprzedaż przez z internet, ponieważ można ją przeprowadzić nawet bez wychodzenia z domu. Złoto odbierane jest przez kuriera, a następnie dostarczane w wybrany skup i poddawane wycenie. Jeżeli sprzedawca zaakceptuje proponowaną cenę, transakcja jest realizowana niemal natychmiastowo. Sprzedaż internetowa pozwala również na swobodny wybór punktu oferującego najlepsze ceny. Dzięki dużej ilości transakcji dokonywanych przy pomocy internetu, nakładana przez pośredników w handlu złotem marża jest bardzo niska oraz korzystna dla klienta. Giełdy internetowe i sklepy online oferują bardzo dobre ceny zarówno w przypadku złomu złota, jak i złota dewizowego.

Sprzedaż złota w mennicy lub przez ogłoszenie

W specjalistycznych placówkach skupujących złoto otrzymać można fachowe informacje o wartości zasobów oraz dobrze je wycenić. W mennicy czy sklepie numizmatycznym lub kolekcjonerskim, otrzymać można zazwyczaj cenę nieco wyższą niż w zwykłych skupach złota. Większość tego typu punktów również oferuje skup złota przez internet.
Aby sprzedać złoto inwestycyjne, można także dać ogłoszenie w prasie lub na portalu aukcyjnym. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak wprawy oraz cierpliwości. Sprawdza się najlepiej w przypadku niewielkiej liczby monet oraz małych sztabek, ponieważ wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wysyłka pakietu ze złotem powinna posiadać ubezpieczenie, za którego opłatę odpowiedzialny będzie kupujący lub sprzedający.