Czy kiedyś zastanawialiście się ile dni ma rok bankowy? Ktoś może odpowiedzieć pytaniem: a po co mi to wiedzieć? Otóż dla nas liczących każdy grosz i optymalizujących lokaty jest to ważna liczba, bo jest ona używana do obliczania odsetek z lokat (i kredytów). Ja gdzieś coś kiedyś przeczytałem i się tego trzymałem. Tkwiłem w tym błędzie dopóki nie zweryfikowało tego życie. A było to tak …
… tak jak napisałem powyżej, gdzieś coś kiedyś obiło mi się o uszy, że rok bankowy ma 360 dni. Tkwiłem w tym przekonaniu i na tym opierałem swoje teoretyczne obliczenia np. odnośnie wysokości podatku Belki. Ostatnio jednak moje salda w bankach przeszły na dodatnią stronę, więc stwierdziłem, że pieniądze zamiast leżeć bezczynnie i czekać aż je wydam, mogą do tego czasu wygenerować jakieś grosze na lokatach. W związku z tym, że kasa może być mi potrzebna w każdej chwili zdecydowałem się na lokaty jednodniowe. Po przejrzeniu ofert banków w których mam konta (mBank, BGŻ) padło na lokatę dzienną w BGŻ mającą oprocentowanie 3,60% przy kwocie minimalnej 500zł. Po wyborze przystąpiłem do obliczeń kwoty optymalnej (aby podnieść trochę procenty):
- 500zł * 3,60% / 360 = dokładnie 5gr
a więc musi wyjść 5,5gr aby było zaokrąglone do 6gr. Kwota dająca 5,5gr to:
- 550zł * 3,60% / 360 = dokładnie 5,5gr
Pieniędzy miałem trochę więcej i starczyło na kilka lokat. Zrobiłem więc lokaty między innymi o takich kwotach 550zł, 551zł, 552zł (aby mieć pewność zaokrąglenia do 6gr). Jakie było moje zdziwienie, gdy następnego dnia z tych lokat dostałem po 5gr odsetek. Pytam się jak to? Otóż okazało się, że jednak rok bankowy ma 365 dni. Biorąc to pod uwagę, kwoty które wpłaciłem dawały:
- 500zł * 3,60% / 365 = 4,93gr
- 550zł * 3,60% / 365 = 5,42gr (co było zaokrąglone do 5gr)
Do obliczenia nowych kwot użyłem optymalizatora lokat na stronie bilancio.pl. Optymalizator pokazał kwotę 557,64zł. Kwota ta podnosi oprocentowanie do 3,93%. Aby mieć większą pewność zaokrągleń pootwierałem lokaty o kwotach 558zł (oprocentowanie wyniosło 3,92%). Następnego dnia na moim koncie zobaczyłem dopisane odsetki z pojedynczej lokaty w wysokości 6gr.
Podsumowując:
Rok bankowy w Polsce ma 365 dni. Dlaczego dodałem, że w Polsce? Bo okazuje się, że jest to różnie w różnych krajach. Dla chcących znać szczegóły zapraszam do skorzystania z wyszukiwarki Internetowej.PS: Ciekawa sprawa. Kończąc pisanie tego artykułu postanowiłem sprawdzić co na temat roku bankowego mówi Wikipedia. Otóż mówi, że jest to 360 dni. Zobaczcie sami pod hasłem Reguła bankowa. Jednak jak widzicie stwierdziłem doświadczalnie, że w Polsce jest to 365 dni. Może kiedyś było inaczej?