Inwestycja w apartamenty nad morzem

Piękne widoki o poranku na bezkresne morze, zjawiskowe zachody słońca za linią horyzontu, cudowne wakacje nad wodą czy też błogie uczucie piasku pod stopami – każdy miłośnik lazurowej głębi kocha ją za coś zupełnie innego. A może by tak zainwestować w apartament nad morzem? Ale czy to się w ogóle opłaca? Czy warto?

Czy warto inwestować w nadmorskie apartamenty – condo i apart hotele

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy faktycznie ta inwestycja ma prawo bytu i jak szybko może się ona zwrócić. Wszystko zależy od podejścia inwestora – czy ma to być mieszkanie w nadmorskim kurorcie, które nie dosyć, że będzie samo na siebie zarabiać, to jeszcze będzie zdecydowanie mnożyć kolejne zyski, czy z kolei myślimy nad zakupem nieruchomości, gdzie przeprowadzimy się na stare lata.
W Polsce coraz bardziej rozwija się rynek nieruchomości condo i apart hoteli, które w Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie Europy znane są już od wielu lat. Condo hotele to obiekty z apartamentami zarządzanymi pod wynajem, natomiast apart hotel daje komfort wynajęcia osobnego, w pełni wyposażonego lokalu wraz z hotelową jakością obsługi. Condo hotele to głównie pokoje lub większe apartamenty o metrażach 35-50 m2, które znajdują się w budynkach typowo hotelowych z pełnym zapleczem jakie gwarantuje cztero lub pięciogwiazdkowy hotel: recepcją, restauracją, room service, zapleczem konferencyjnym i rozrywkowym. Natomiast inwestycje typu apart hotel, to lokale z pokojami i kuchnią w budynkach o mniej rozbudowanej infrastrukturze.

Jak wyglądają zyski z wynajmu?

System wypłacania zysków jest bardzo różny – istnieje możliwość wypłacania zysków bezpośrednio przez deweloperów, którzy wybudowali daną inwestycję, lub przez firmy zewnętrzne, które zajmują się zarządzaniem najmem. Ich wysokość także jest bardzo zróżnicowana – może się wahać w granicach 6,5 – 10% rocznie. Natomiast na apartamencie średniej wielkości można zarobić ok. 16-35 tys. zł rocznie.

Czy istnieje gwarancja zysku?

Część deweloperów lub firm zajmujących się wynajmem apartamentów daje gwarantowaną umową stałą stopę zwrotu na okres od 2 do 5 lat. Po upływie tego czasu wypłacany zysk może być zmienny, jednak, aby nabywcy czuli się w miarę komfortowo i bezpiecznie firmy dają np. gwarancję minimalnych zysków w okresie kiedy wypłaty zależą od przychodów hotelu, i jest to zazwyczaj 7-8%. Inny model zysków opiera się na tzw. zyskach prognozowanych – tutaj bardzo dużą rolę odgrywa znaczne doświadczenie dewelopera lub firmy zarządzającej, której głównym zadaniem jest zapewnić lokalowi odpowiednie „obłożenie” w trakcie trwania całego roku. Tutaj sezonowość nie ma większego znaczenia.

Ile kosztują takie lokale?

Oferty są bardzo zróżnicowane i wszystko zależy od tego, jak bardzo znany jest to kurort. Oczywiście apartamenty nadmorskie są znacznie droższe od tych położonych w górach. Standard wykończenia często nie ma nic wspólnego z tym, jak duża firma deweloperska buduje daną nieruchomość, lub jak daleko jest ona położona od plaży. Należy na bieżąco przeglądać pojawiające się oferty, aby wyłowić tą najatrakcyjniejszą i najbardziej dogodną, która może zapewnić największy poziom zysków dla właściciela.