Co się bardziej opłaca – kredyt gotówkowy czy odnawialny?

Z roku na rok kredyty cieszą się coraz większą popularnością – tym bardziej, iż w wielu przypadkach są często jedyną możliwością na zrealizowanie pewnych planów, zamierzeń czy marzeń. Niemal wszystkie banki funkcjonujące na polskim rynku posiadają w swojej ofercie szereg kredytów, które są dedykowane na różne cele oraz różnym podmiotom i charakteryzują się zróżnicowanymi warunkami. Klient chcący skorzystać z oferty banku ma do wyboru wiele opcji, poczynając od kredytu gotówkowego bądź konsumpcyjnego, poprzez kredyt odnawialny, aż do kredytu hipotecznego. Szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza dwa rodzaje pożyczek – kredyt gotówkowy i kredyt odnawialny. Który z nich jest lepszy i bardziej korzystny? Odpowiedź może być bardzo subiektywna, gdyż wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania kredytobiorcy.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to zdecydowanie najpopularniejsza forma pożyczki udzielanej przez bank. Jego zasada jest bardzo prosta – kredytobiorca na podstawie podpisanej umowy z bankiem otrzymuje pewną sumę pieniędzy, którą spłaca w ściśle określonych ratach. Bank nie ingeruje w przeznaczenie kredytu, co w praktyce oznacza, iż pożyczkobiorca może wykorzystać go na remont, opłacenie wymarzonych wakacji, zakup samochodu czy podratowanie domowego budżetu. Kwota udzielonego kredytu jest uzależniona nie tylko od zapotrzebowania kredytobiorcy, ale także od jego zdolności kredytowej, która każdorazowo jest sprawdzana i weryfikowana przez instytucję bankową. Niewątpliwą zaletą kredytów gotówkowych jest dowolność w jego dysponowaniu oraz środki dostępne niemal od ręki. Warte podkreślenia jest także to, iż sporo banków stara się skracać formalności do niezbędnego minimum, więc samo wzięcie kredytu jest zazwyczaj operacją mało skomplikowaną. Jednak kredyt gotówkowy – jak każda pożyczka – powinien być oczywiście spłacony, gdyż tylko regularne wywiązywanie się ze zobowiązań finansowych wobec banku umożliwi wzięcie kolejnego kredytu w przyszłości.

Kredyt odnawialny

Pewną alternatywą dla kredytu gotówkowego może być kredyt odnawialny, który jest podobny do popularnego debetu. Kredyt odnawialny polega na tym, iż kredytobiorca posiadający konto osobiste w danym banku otrzymuje pewien limit na swoim rachunku, który powiększa dostępne środki finansowe. Z kredytu odnawialnego można korzystać w taki sam sposób jak z własnych pieniędzy, czyli wypłacać z bankomatu, dokonywać płatności kartą bądź wykonywać przelewy internetowe. Do największych zalet tego rodzaju kredytu należy zaliczyć odnawialność (czyli możliwość wielokrotnego korzystania z przyznanego limitu), naliczanie odsetek jedynie od wykorzystanej kwoty oraz świadomość, iż można skorzystać z nadprogramowej gotówki w sytuacjach awaryjnych. Poza tym kredyty odnawialne są w większości przypadków oprocentowane znacznie niżej niż kredyty gotówkowe. Kredyt tego rodzaju nie jest oczywiście pozbawiony wad, a wśród jego głównych mankamentów należy wymienić wysokość (kredyty odnawialne są zazwyczaj niższe niż kredyty gotówkowe) oraz konieczność posiadania regularnych wpływów na konto.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z kredytów – odnawialny czy gotówkowy – jest bardziej korzystny. Wybór jednego z nich to kwestia niezwykle subiektywna, która wymaga przeanalizowania potrzeb i możliwości finansowych. Kredyt odnawialny jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć pewne zabezpieczenia na tak zwaną czarną godzinę oraz stały dostęp do środków finansowych, bez konieczności każdorazowego ubiegania się o pożyczkę. Natomiast kredyt gotówkowy sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy kredytobiorca potrzebuje jednorazowo dużej ilości gotówki.