Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa to z pewnością jedna z trudniejszych dróg zawodowych, jakie można obecnie obrać. Odpowiedzialność nie tylko za siebie, lecz przede wszystkim za zatrudniane osoby, narastające obciążenia fiskalne, nieterminowe płatności ze strony kontrahentów za wystawiane przez nas faktury, a przede wszystkim całkowicie nienormowany czas pracy mogą sprawić, że w pewnym momencie nadejdzie moment przeciążania i chwilowej utraty kontroli nad sytuacją, czyli m.in. wydatkami. Co w takiej sytuacji można rozważyć?

Kredyt obrotowy – jakie potrzeby finansuje?

Kredyt obrotowy to szczególnego rodzaju produkt bankowy, skierowany do przedsiębiorców prowadzących małą bądź średnią firmę. Pomaga on w finansowaniu bieżących wydatków wynikających z prowadzenia działalności i pomaga utrzymać niezbędną płynność. Każdy bank będzie oferował zapewne nieco inne warunki jego przyznania i spłaty, jednak niektóre z opcji dostępnych na rynku wydają się bardzo interesujące i klarowne. Wysokość rat często jest dopasowana do możliwości danego kredytobiorcy – w zasadzie tylko wtedy taki produkt ma sens. Co równie ważne, kredyt tego rodzaju może mieć postać tzw. kredytu rewolwingowego, czyli spłaca się go wielokrotnie i uruchamia ponownie (do pewnej wysokości, którą określa ustalony limit). Z reguły cel wydatkowania środków także nie jest szczegółowo określany. Jeśli kredyt obrotowy jako zewnętrzne źródło finansowania ma pomóc w utrzymaniu stabilności przedsiębiorstwa, to nie kto inny, jak właściciel firmy będzie wiedział najlepiej, gdzie musi przetransferować dodatkowe fundusze, by uniknąć potencjalnego zagrożenia.

Jakie warunki należy spełnić?

Działalność zaliczająca się do sektora MŚP powinna funkcjonować co najmniej od 12 miesięcy, a także posiadać zdolność kredytową. Trzeba zaznaczyć, że banki często nie wymagają przedstawienia zabezpieczenia rzeczowego do 150 000 PLN, jak np. Santander. To daje przedsiębiorcom poczucie dużego zaufania ze strony instytucji kredytującej, co biorąc pod uwagę stres i obciążenie wielu właścicieli firm, na pewno ma znaczenie. W przypadku podmiotów posługujących się nie tylko walutą krajową, kredyt obrotowy będzie opcją tym bardziej wartą rozważenia, ponieważ udziela się go często nie tylko w złotówkach, ale też w euro, frankach szwajcarskich, dolarach amerykańskich czy funtach brytyjskich. Okres kredytowania wynosi zazwyczaj od 12 do 36 miesięcy.

Czy warto?

Gdy stan firmowej kasy budzi jakiekolwiek wątpliwości, a środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb lub najpilniejszych zobowiązań brakuje, nie należy udawać, że problemu nie ma lub sięgać po tzw. 'szybkie pożyczki’. Trudniejsze chwile zdarzają się w każdym, nawet świetnie prosperującym przedsiębiorstwie. Kredyt obrotowy często można zaciągnąć nawet nie wychodząc z biura, jednak wizyta w oddziale, bez pośpiechu, pomoże zastanowić się nad wyborem najbardziej sensownego rozwiązania. Chwilowe trudności nie muszą być jeszcze powodem do niepokoju, a jedynie ciężkiej pracy i uważnej obserwacji. Rozważne podejście do tematu gwarantuje szybką spłatę wszelkich należności, a pomoc zaufanego doradcy w tym procesie może okazać się nieoceniona.

Napisane przez

Mikołaj Czerwiński

Pasjonat finansów i nowinek technologicznych w świecie pieniędzy.