Outsourcing księgowości – zalety i wady

Outsourcing księgowości to coraz popularniejsze oraz coraz częściej wybierane rozwiązanie, które polega na zleceniu firmie zewnętrznej prowadzenie kompleksowej obsługi księgowej. Bardzo duża liczba obecnych na rynku przedsiębiorstw decyduje się na zamknięcie wewnętrznego działu księgowości i zlecenie prowadzenia tych prac fachowym instytucjom. Należy jednak przeanalizować wszystkie wady i zalety tego rozwiązania przed podjęciem radykalnych decyzji.

 

Główne zalety outsourcingu księgowości

Outsourcing (wikipedia) to niewątpliwie oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ zewnętrzne biuro księgowe jest gwarancją wysokiej jakości opieki nad wszystkimi ważnymi sprawami danego przedsiębiorstwa. Większość firm księgowych zatrudnia wyszkolonych, wysokiej rangi fachowców, którzy rzetelnie wywiązują się z powierzonych im obowiązków. Jest to ogromne odciążenie dla właściciela przedsiębiorstwa, ponieważ może swobodnie skupić się na rozwoju, pozyskiwaniu nowych klientów oraz sporządzaniu kolejnych ofert, natomiast księgi, rachunki i faktury nie spędzają mu już snu z powiek.

Outsourcing jest również doskonałym sposobem na podział lub zmniejszenie ryzyka związanego z błędami księgowymi. Firmy księgowe przenoszą na siebie ryzyko niewystarczających jakości realizowanych przez siebie funkcji przez ponoszenie konsekwencji finansowych za nieterminowość, lub niezgodności z przepisami prawa podatkowego. Ponadto na bezpieczeństwo klientów pozytywnie wpływa posiadana przez dane biuro rachunkowe polisa OC.

Przeniesienie księgowości przedsiębiorstwa na firmę zewnętrzną realnie wpływa na obniżenie kosztów funkcjonowania danej firmy. Przedsiębiorca nie tylko nie musi zakupywać drogiego oprogramowania służącego do kontrolowania systemu finansowo-księgowego, ale również nie musi zatrudniać kolejnych pracowników. Ponadto jeśli dane przedsiębiorstwo nie zatrudnia zbyt dużej liczby osób, wówczas nie potrzebuje rozległej powierzchni biurowej, co jest kolejną oszczędnością dla właściciela firmy. Zmniejszają się koszty utrzymania biura, wydatki na pensje dla pracowników oraz rachunki. W razie jakichkolwiek zmian w prawie podatkowym odpowiedzialność oraz konieczność modyfikacji dotychczasowych ustawień spada na firmę zewnętrzną, która prowadzi księgi danego przedsiębiorstwa.

Czy są jakieś wady outsourcingu?

Koszty utrzymania biura oraz konieczność wypłacania pensji pracownikom spadają, jednak dobre, rzetelne i terminowe biuro zewnętrzne nie jest tanie. Trzeba liczyć się z kosztami oraz koniecznością odpowiedniego modelowania budżetu na rachunkowość. Ponadto przed zatrudnieniem danej firmy rachmistrzowskiej, należy zasięgnąć opinii na jej temat. Zawsze istnieje ryzyko, iż dane biuro rachunkowe okaże się nierzetelne, dlatego należy sprawdzić czy biuro posiada licencję od ministerstwa. Oczywiście konieczne jest także ubezpieczenie OC, które chroni przed nieodpowiedzialnymi lub błędnymi decyzjami danego biura rachunkowego. Najlepiej jest zasięgnąć opinii na temat danej firmy w internecie wpisując w wyszukiwarkę słowo „opinia” obok np. „obsługa księgowa w stolicy”.

Artykuł powstał dzięki współpracy z autorem bloga KsiegujZNami.pl