Skrytka bankowa a komornik

Skrytka bankowa, inaczej skrytka depozytowa to świetny sposób na przechowanie kosztowności, metali szlachetnych, dokumentów czy niewielkich przedmiotów stanowiących dla nas dużą wartość. Koszt skrytki bankowej, to w zależności od banku około kilkaset złotych rocznie za wynajem. Niestety warto mieć na uwadze, że skrytki bankowe są coraz ciężej dostępne – istniejące są w większości wynajęte na wiele lat wprzód, a nowe nie są dobudowywane. Bankom zależy na promowaniu bankowości elektronicznej, to także istotny powód.

Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie – czy skrytka bankowa jest bezpieczna przed komornikiem? Otóż w teorii niestety nie, jeśli jesteśmy obciążeni długiem z prawomocnego wyroku sądowego to komornik może w teorii uzyskać od banku informację o posiadanej skrytce i wyegzekwować długi. W Polsce jednak komornicy często o tym zapominają, szczególnie jeśli skrytka jest otwarta w innym banku niż ten, w którym mamy otwarty rachunek lub rachunki bankowe.

Jak ma się sprawa zagranicą? Polskim komornikom bardzo ciężko będzie dotrzeć do skrytek bankowych posiadanych przez nas w innych krajach, ciężko doszukać się informacji o takich zdarzeniach. Z drugiej strony, jeśli mieszkamy w innym państwie niż Polska to egzekucja komornicza naszych skrytek bankowych zagranicą działa sprawniej niż w Polsce, i tam zdecydowanie powinniśmy brać pod uwagę taką ewentualność.