Skrytka bankowa – zasady i koszty

Posiadanie cennych przedmiotów wiąże się nie tylko z dużym prestiżem, ale i pewnymi niedogodnościami. Zatem co zrobić, gdy chcemy uchronić nasze kosztowności od kradzieży? W takim przypadku warto rozważyć wynajęcie skrytki bankowej.

Czym jest skrytka bankowa?

Skrytka bankowa inaczej nazywana jest skrytką depozytową. jest to wydzielony sejf, który mieści się w bankowym skarbcu. Aby dostać się do danej skrytki potrzebna jest para kluczy. Jeden jest w posiadaniu najemcy, drugi zaś ma pracownik banku. Bank nie posiada duplikatu kluczy do danej skrytki. Dlatego gdy najemca zgubi swój, konieczne jest mechaniczne otwarcie zamka, które powoduje jego zniszczenie. Koszt takiej operacji ponosi najemca skrytki.

Co można zdeponować w skrytce bankowej?

Zasadniczo wszystko to co jest dla nas cenne, nie ma specjalnych zasad co możemy przechowywać w skrytce bankowej. A więc złoto, kamienie szlachetnie, biżuterię, ale także poufne dokumenty czy nośniki danych. Sporym problemem może być przechowywanie przedmiotów o dużych gabarytach, na przykład dzieł sztuki. Mało który polski bank posiada tak obszerne skrytki depozytowe. Ponadto część banków prowadziła zakaz deponowania w skrytkach gotówki, ale ten zakaz można bardzo łatwo obejść. Wszak informację o tym, co znajduje się w skrytce ma tylko jej najemca oraz osoby przez niego upoważnione.

Ile kosztuje wynajem skrytki bankowej?

Koszty wynajęcia skrytki bankowej zasadniczo uzależnione są od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest czas. Im dłużej wynajmujemy, tym mniej nas to kosztuje. Drugim kryterium jest wielkość skrytki depozytowej. Im większa tym droższa. Skrytkę można wynajmować na konkretną ilość dni, miesięcy lub rocznie.

Koszt wynajęcia skrytki depozytowej zależy jednak przede wszystkim od wybranego banku, w którym chcemy założyć swoją skrytkę. W banku PKO BP zapłacimy 350zł za skrytkę, w BZ WBK 400zł, a np. w mBanku musimy się skontaktować z doradcą klienta aby otrzymać szczegółowy cennik.

Ekskluzywna usługa dla wybranych

O skrytkach bankowych wspomina się bardzo rzadko. Nie bez powodu. Jest to stosunkowo niszowy produkt dla niewielkiej grupy klientów. Nie wiele banków dysponuje skrytkami bankowymi do wynajęcia. Mieszkańcy mniejszych miast mogą zapomnieć o wynajęciu skrytki bankowej w lokalnym oddziale swojego banku.

Wypadki losowe

Zdarza się, że w wyniku działania siły wyższe skrytka bankowa ulega całkowitemu zniszczeniu. Jak oszacować straty najemcy, gdy tylko on sam wiedział jaka jest wartość zdeponowanych w niej przedmiotów? To bardzo problematyczna kwestia. Regulują ją zapisy umowy zawartej między klientem a bankiem. Bywa też, że po śmierci najemcy zostaje otworzona niewłaściwa skrytka bankowa. Tu również odpowiedzialność leży po stronie banku, który wynajmuje skrytkę.

Podsumowując. Wynajęcie skrytki bankowej nie jest łatwą sprawą, ale gdy posiadamy cenne przedmioty warto podjąć ten trud. Nigdzie indziej nie będą one tak bezpieczne. Masz to jak w banku.